poniedziałek, 10 listopada 2014

O Izoldzie - pierwsze widowisko w 1998 r.


Pierwsze wydarzenie "Na kupieckim szlaku" rozpoczęło się o godzinie piętnastej w gotyckim kościele pw. Chrystusa Króla  programem w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły w Reczu, miejscowych księży i zespołu muzyki dawnej "Ars Antiqua" z Bierzwnika.  
Kiedy zakończyła się część słowno-muzyczna i wszyscy uczestnicy i widzowie wylegli przed kościół na ul. Ratuszową i uformowali paradny orszak mieszczan, kupców, plebejuszy i mnichów. Orszak przeszedł ulicami Recza aż do Rynku. A tam już czekali widzowie i odbywał się pierwszy jarmark średniowieczny ...


O Izoldzie *1998 ...

sobota, 1 marca 2014

Pomysł



Pomysł powstał w 1995 r. Właściwie, to nawet i wcześniej, kiedy Fundacja Kultury ogłosiła konkurs „Małe Ojczyzny – tradycja dla przyszłości”. Wtedy w grupie członków Towarzystwa Miłośników Recza – z Krzysztofem Hołubem, Adolfem Długoszem, Marią Wojciechowską, Elżbietą Kaczewską – stworzyliśmy „projekt”, który z dzisiejszej perspektywy, po latach doświadczeń i praktyki nabytej w realizacjach wielu projektów, z pewnością można określić jako bardzo prymitywny i bez polotu. Ale w tamtych latach nikt z nas nie wiedział, co to jest projekt. Wypunktowaliśmy wtedy atuty kulturalne Recza, czyli: M-GOK, kapela podwórkowa, zespół ludowy, zespół piosenki turystycznej, biblioteka, zabytki. Opisaliśmy, że ważny jest dla nas ich rozwój i wysłaliśmy wniosek z nadzieją, że dostaniemy jakieś dofinansowanie. Rozwój rozumieliśmy wtedy bardzo ogólnie – wszystko co zdobędziemy na rzecz tych form aktywności reckiej kultury będzie przecież służyło jej rozwojowi. Rozczarowaliśmy się otrzymawszy informację zwrotną, że nasz projekt, niestety, nie kwalifikuje się do nagrody. Cóż, trudno.
Jednak ziarno zostało posiane, by później wykiełkować kolejnymi, co raz lepszymi projektami.